foto:www.futura.pl

 Arbatowe sentymenty A. Osieckiej
Uduchowiony wieczór bardów jako wydarzenie kulturalne lub na imprezę promocyjną

Jest to recital Eleny Rutkowskiej na kanwie piosenek Okudżawy, Wysockiego i Wertyńskiego z nawiązaniem do osobistych emocji i twórczości Agnieszki Osieckiej oraz wspomnień jej przyjaciół. Występ z fenomenalnym krakowskim pianistą Walentynem Dąbrowskim i towarzyszącym im gitarzystą. Elena Rutkowska nagrała recital na płycie pt "Rosyjskie sentymenty Agnieszki Osieckiej" i podbiła serca słuchaczy podczas koncertów na żywo i retransmisji na antenie Polskiego Radia.

Aktualne występy

Wcześniej:

Oprawa artystyczna imprez PR aranżowana indywidualnie na bazie programów Eleny Rutkowskiej

Pianista Walentyn Dubrowskij  W Teatrze Atelier A.Osiecka o B.Okudżawie Fragment z płyty - mp3

"Arbatowe sentymenty Agnieszki Osieckiej" były "Rosyjskie" w początkowej nazwie i prezentowane później tylko jako "Wieczór bardów"

Recital powstał pod patronatem artystycznym Programu I Polskiego Radia, na kanwie piosenek Bułata Okudżawy, Włodzimierza Wysockiego i Aleksandra Wertyńskiego oraz wspomnień samej Agnieszki Osieckiej i jej przyjaciół.

Koncerty dla szerszej publiczności spotkają się zawsze z entuzjastycznym przyjęciem, jak np. w Łodzi na Festiwalu Czterech Kultur lub w sopockim Teatrze im A. Osieckiej i studio radiowym w Warszawie. Elena zaprezentowała także fragmenty recitalu, jako gwiazda festiwalu im. Anny German.

Agnieszka Osiecka zafascynowana twórczością rosyjskich bardów przetłumaczyła wiele ich piosenek.

Elena Rutkowska oczarowana twórczością i życiem Agnieszki Osieckiej oraz jej przyjaciela, niezapomnianego Bułata Okudżawy, przedstawia mało znane, bardzo ciekawe i niezwykłe historie.

Recital stał się absolutnym hitem w rosyjskim repertuarze estradowym Eleny Rutkowskiej. Podbił już serca wielu słuchaczy Jedynki Polskiego Radia, a nakład płyty CD był wielokrotnie wznawiany.

Skład zespołu nagranej płyty:
Walentyn Dubrowskij - instrumenty klawiszowe i akordeon
Radosław Koper - skrzypce
Artur Vanyan - gitara i wokal

Dorogoj dlinnoju 5:05
Tolko raz bywajet z żyzni wstrecza 3:54
Nie ujezżaj ty moj gołubczik 3:04
Oczarowana, okołdowana 3:47
A na posliedok ja skażu 3:19
Sirieniewyj tuman 2:42
Oj da nie buditie 4:07
Ech raz, jeszczio raz 4:19
Podmoskownyje wiecziera 4:15
Konie 3:26
Nie zabijaj mnie powoli 4:27
Drużba 4:26
W wiecziernych riestoranach 4:02
Modlitwa 5:20
Pożegnanie z Polską (Ach Agnieszka) 3:23
Walentyn Dubrowskij gra z fenomenalnym wyczuciem rytmu na instrumentach klawiszowych i wzbogaca każdy występ z recitalem.

Ten rewelacyjny muzyk występuje w zespołach bluesowych, jazzowych i rockowych i potrafi doskonale improwizować oraz tworzyć kompozycje na podstawie improwizacji jazzowych lub folkowych.

Gra na fortepianie, instrumentach klawiszowych, melodyce, akordeonie oraz gitarze, gitarze basowej i kontrabasie

Jest absolwentem wydziału muzykologii Narodowej Akademii Muzycznej Ukrainy w Kijowie. Po ukończeniu studiów pracował jako informatyk muzyczny. Wydał dwa albumy z własną muzyką zaaranżowaną komputerowo. Brał udział w programie edukacyjnym Fundacji Lutnia Staropolska. Od 1984 roku grał w wielu różnych zespołach muzyki rozrywkowej oraz poważnej.

Mieszka od wielu lat w Krakowie i zajmuje się muzyką folkową: ukraińską, rosyjską, polską, gruzińską, ormiańską, cygańską, żydowską, irlandzką, amerykańską itp. Współpracuje z teatrami przy recitalach polskiej piosenki aktorskiej i poezji śpiewanej wraz z Alicją Kubaszewską, Alicja Tanew, Anną Żeber, Alicją Bienicewicz, Justyną Kabałą, Żanetą Zawadzką, Tadeuszem Ziębą i in

Z przyjaciółmi założył i prowadzi projekt "Artchata, czyli malarsko- muzyczno- poetycki dom pracy twórczej zawieszony pomiędzy Krakowem, Bieszczadami i wieloma innymi przychylnymi twórcom miejscami Europy".

Bułata Okudżawa, rosyjski poeta i pieśniarz, wielki przyjaciel Agnieszki Osieckiej, przeżył poetkę jedynie o trzy miesiące. Tak pisała Agnieszka Osiecka o piosenkach Okudżawy po jego koncercie, który odbył się 1 marca 1991 roku w ramach Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu:

Bułat Okudżawa jest dla Polaków kimś więcej niż pieśniarzem i kimś więcej niż poetą. Jest żywą legendą. Już w latach siedemdziesiątych, kiedy razem z Janem Borkowskim prowadziliśmy pierwsze - niemal konspiracyjne - nagrania Okudżawy w warszawskim radio, przychodzili obcy ludzie i przynosili Bułatowi kwiaty. I teraz, po jego polskich koncertach, przeciska się nieraz ktoś przez tłum i mówi jedno słowo: "Dziękuję". Osobliwa to jest komunia serc, osobliwa harmonia: to polsko - bułatowskie porozumienie.

Przecież po latach, kiedy piosenki Okudżawy objawiły się światu, trafiły tutaj na grunt - wydawałoby się - nieprzychylny. Wszystko co radzieckie było przyjmowane podejrzliwie i niechętnie. Tymczasem pieśni Okudżawy porwały polską publiczność wszystkich pokoleń, i poderwały ją do wspólnego lotu. Trudno mi, po wielu latach romansu Okudżawy z Polską, bardzo trudno mi powiedzieć jasno, gdzie tkwi sekret tej chemii? Może w subtelności? W braku patosu, w dyskrecji buntu? W braku tromtadracji? W auto - ironii? W poezji, która nigdy nie jest czczym poetyzowaniem? W muzyce, która choć wierna Wertyńskiemu, nie stacza się ani na chwilę w tandetny szloch i bełkot? A może w tym, że te piosenki dla każdego są trochę inne, każdemu innymi się wydają, a czynią to tak szlachetnie, jakby szeptały nam do ucha?

Nie wiem, radabym żeby każdy sobie sam odpowiedział na to pytanie, i żeby odpowiadał sobie długo, długo, póki nuta trwa.

14 sierpnia 2006 r.

Teatr Atelier
im. Agnieszki Osieckiej

Występ z recitalem "Rosyjskie sentymenty Agnieszki Osieckiej" w sopockim Teatrze Atelier był marzeniem Eleny Rutkowskiej.

Zrealizowała je z publicznością, która wypełniła salę do ostatniego miejsca. Osoby dla których zabrakło miejsca, będę mogły z pewnością zobaczyć ten program w innym terminie.

Każdy występ z recitalem przygotowany jest zawsze bardzo staranie, indywidualnie i stosownie do miejsca, ale w Teatrze Atelier stworzona została niepowtarzalna atmosfera, która mogła powstać tylko w tym miejscu.

Sopot był dla Agnieszki Osieckiej wyjątkowym miejscem, a w 2006 roku przypadał także jubileusz 70 lecia jej urodzin.

Przed występem Elena Rutkowska udzieliła dla Radia Gdańsk wywiadu w Spatifie, który był miejscem, gdzie Agnieszka Osiecka spędzała wiele czasu i spotykała się z przyjaciółmi.


Serdeczne podziękowania za wsparcie medialne dla:

AGNIESZKA OSIECKA O ATELIER

Życie, 11.03.1997
Jestem bardzo szczęśliwa. Mam bardzo miłe miejsce w życiu. Od trzech lat związana jestem z małym teatrem "Atelier" w Sopocie. To teatr, który przypomina mi atmosferę STS-u. Prowadzi go André Hübner - Ochodlo. Sam śpiewa i reżyseruje, ale przede wszystkim jest dla nas tym, kim dla STS-u był Jerzy Markuszewski. Teraz będę miała drugi dom w Sopocie, kupię mały jacht...

Głos Wybrzeża, 23-25.08.1996
Dzięki André Hübnerowi - Ochodlo i młodym kolegom, podskoczyłam wyżej ponad Okularników, czy Niech żyje bal. Weszłam w jakiś sen , surrealizm... Bardzo się cieszę, że współpracuję z tym teatrem (...) Piosenkami do spektaklu "Apetyt na śmierć" wzniosłam się ponad wszystko, co w życiu zrobiłam.

Głos Wybrzeża, lato 1996
Jestem w siódmym niebie, bo Sopot był zawsze dla mnie miejscem szczęśliwym.

Wieczór Wybrzeża 1-3.12.1995
Kochać to najważniejsze w życiu. Choć trzeba pamiętać, że z miłością wiąże się ogromne cierpienie. A poezja, która tworzę, to przekształcenie cierpienia w piękno. Czasem wychodzą z tego nawet pogodne wiersze:

Szeptem przeleciał
ptak nad moją głową.
Dziś, może wczoraj
w moich włosach
zagnieździł się ptak.
Mówi tak: poczekaj,
wszystko wróci.
Książki, mężczyźni,
zwierzęta,
nawet mały
niebieski ołówek
- znalazłam taki niedawno w Sopocie

 

Z Eleną Rutkowską wystąpił Walenty Dubrowskij
i
mistrz gitary klasycznej Valeriy Filipov który za
prezentował 
także swój wokal oraz grą na pile śpiewającej i fletni Pana.






























Valeriy Filipov mieszka w Polsce, ale urodził się w Kijowie, gdzie z wyróżnieniem ukończył Liceum Muzyczne w klasie gitary, a następnie Konserwatorium im. P. Czajkowskiego uzyskując dyplom w trzech specjalnościach - wykonawca koncertowy, dyrygent, nauczyciel gry na gitarze klasycznej. Jest wykonawcą klasycznych utworów Sora, Giulianiego, Tarrego, Albeniza i Villi - Lobosa oraz autorem licznych oryginalnych gitarowych opracowań wykonywanych przez siebie utworów. Do wydania przygotował gitarowe aranżacje z różnych dziedzin muzyki - począwszy od Mozarta, Bethovena poprzez muzykę folkloru różnych krajów a także kolędy polskie i niemieckie na standardach jazzowych i melodiach "The Beatles" kończąc. Prócz tego komponuje własne utwory. Gra na nie tylko gitarze, ale jawi się jako multiinstrumentalista proponując interesujący i urozmaicony program obejmujący utwory wykonywane na harmonijce ustnej, pile śpiewającej i fletni Pana, na których zagrał m.in. w Filharmonii Bałtyckiej, podczas koncertu z okazji jubileuszu 25 lat działalności artystycznej Cappelli Gedanensis.

Koncertował w Rosji, Czechach, Słowacji, Niemczech, Dani oraz na Ukrainie i Litwie. Na co dzień bierze udział w koncertach kameralnych organizowanych przez Bałtycką Agencję Artystyczną BART, Agencję Avanti, Pol-Art. Występuje m.in. w Operze Bałtyckiej w Gdańsku, Teatrze Muzycznym i Teatrze Miejskim w Gdyni, na Zamku Joannitów w Skarszewach, elbląskiej galerii EL. Wiele znanych osobowości podziwiając jego talent brało udział w jego występach, m.in. Małgorzata Potocka, Andrzej Rosiewicz, a on sam miał okazję występować z zespołem "Gang Marcela", Rudim Schubertem, Piotrem Gąsowskim i innymi.

foto: the Coastal TimesWcześniej Valeriy Filipov w recitalu z Eleną Rutkowską i Walentym Dubrowskim zaprezentował się z gitarą oraz wokalem dla gości Międzynarodowego Klubu Biznesu Wybrzeża, którzy w dniu 16 lutego 2006 w Krzywym Domku w Sopocie uczestniczyli w spotkaniu pn "Business Mixer".

  W programie tego recitalu zagrał także gościnie na skrzypcach Janusz "Jasiu" Piotrkowski, znany trójmieskiej publiczności muzyk folkowy. Jest on Absolwentem Politechniki Gdańskiej wydziału Elektroniki, gdzie też rozpoczynał swoją karierę muzyczną. Od roku 2002 gra  muzykę folkową z grupą, która z czasem przybrała nazwę Johny Roger.



Najlepszy darmowy odtwarzacz audio