Elena Rutkowska

Ach, Odessa mama

Kameralny program artystyczny na bazie piosenek z płyty pt "Ach, Odessa - Perła Morza Czarnego", gdzie Elena Rutkowska, Walentyn Dubrowskij i Wolodia Bielokur nagrali rosyjskie i ukraińskie szlagiery, rodem z tego pięknego miasta.

Znana w Polsce "Murka" (np z intepretacji Sławy Przybylskiej) oddaje jeden z elementów klimatu tego spektaklu muzycznego, w którym artyści wprowadzają w atmosferę portu, nadmorskich plaż, ciasnych uliczek, gdzie rządzą poeci, muzycy, marynarze, chuligani i południowe ślicznotki. Piosenki przedstawione z niepowtarzalnym, dwuznacznym odesskim humorem. Bohaterowie tych utworów sami opowiadają o swoim mieście - pieszczotliwie nazywanych przez nich samych - "Odessa, Mama! Perła Morza Czarnego". Utwory zadziorne, tzw. jurne piosenki "wesołego podwórka" ostatnio określane bardzo trafnie jako: szanson rosyjski. Jest tu atmosfera tajemniczej, lirycznej  duszy z jej pragnieniem wolności i miłości.

Piosenki prezentowane są z oryginalnym tekstem, gdzie wplatane są zwrotki w języku polskim. Program może być zaprezentowany w formie np wieczorku muzycznego, w którym artyści nawiążą do atmosfery restauracji w wielokulturowym mieście portowym na początku ubiegłego wieku. 

Występ wokalistki w portowym mieście nad południowym morzem europejskim mogliśmy w Polsce zobaczyć w kultowej komedii „Jak rozpętałem drugą wojnę światową”, gdy całkowicie przemoczony Frank Dolas jest zauroczony śpiewem i daje się zwerbować na statek pływający dla Niemców.

Z 1934 roku jest kultowa komedia z Odessy pt  "Świat się śmieje" i piosenka "Serce", która w Polsce stała się bliska dzięki wykonaniom Ireny Santor i Jacka Wójcickiego

Obrazy z Odessy na początku ubiegłego wieku pokazane są w niemym klasyku sowieckiego kina "Pancernik Ptiomkin". Lata 20 w Odessie z nawiązaniem do Chicago fantastycznie zaprezentował nam w krzywym zwierciadle Juliusz Machulski w komedii "Deja vu" z Jerzym Stuhrem.

Rytmy z wielu regionów Europy w wykonaniu Eleny Rutkowskiej są zawsze czymś wyjątkowym. Słychać to w tradycyjnych utworach i tych własnych, w języku polskim, które zainspirowane zostały zarówno występami w Maladze z hiszpańskimi artystami flamenco, jak i przez publiczność na koncertach w Polsce. Tak samo jest z piosenkami z Odessy.

Wielokulturowość w portowym mieście jest czymś naturalnym, ale Odessa jest szczególna. Najlepszym tego przykładem jest, że gubernatorem jest aktualnie były prezydent Gruzji, a mieszkający tu licznie Rosjanie czują się w pełnoprawnymi obywatelami Ukrainy. W Odessie od pokoleń mieszka wiele różnych narodowości. Miasto w miejsce tureckiej twierdzy stworzył francuski książę Armand Emmanuel du Plessis de Richelieu na zlecenie urodzonej w Saksonii rosyjskiej carycy Katarzyny II i potrzeby m.in. polskich producentów żywności, którzy utracili dostęp do Gdańska, który znalazł się w zaborze pruskim. Jednak według Jana Długosza pszenicę wysyłał stąd już Władysław Jagiełło. W tym miejscu była wcześniej tatarska warownia Hadżibej, a z początku starożytna kolonia grecka, którą kolejno zajmowali Goci,Hunowie, Kutrygurzy, Awarzy, Bułgarzy i Madziarowie.

 

Loża Benjamina

Solidarni z Ukrainą

W ramach oferty „Loża Benjamina" organizator imprezy może na wcześniej uzgodnionych zasadach poprzedzić program artystyczny prezentacją na temat Ukrainy.

Sugerujemy formułę wypracowaną w Sopocie z redakcją "The Coastal Times", która zebraną publiczność pozwala zaprosić na degustację z elementem interaktywnym, jak i efektywnie zaprezentować sponsorów koncertu.

Kontakt: Benjamin Z. Bienicewicz  office (at) elena.art.pl

Polecamy odczyt na bazie wydanej w Szwecji książki Petera Johanssona, rewelacyjnie dokumentującą wielokulturowość Ukrainy, co jest integralną częścią kultury i historii tego kraju. Treść książki prezentowana była szerszej publiczności z programem artystycznym, we współpracy z polskim i ukraińskim instytutem kultury oraz wiodącym organizatorem odczytów w Szwecji.

Ukraina w Historii
Ukraina zdobyła niepodległość w 1991 roku. A więc historia współczesnej Ukrainy nie jest długa. Lecz historia ludu ukraińskiego sięga ponad tysiąc lat wstecz. Przez wiele wieków Ukraina żyła w cieniu Rosji. Dlatego jej historia jest mało znana większości mieszkańców Europy, również Szwedom. Książka daje szwedzkiemu czytelnikowi możliwość wypełnienia luki w wiedzy o Ukrainie. Jest pierwszą publikacją historyczną w języku szwedzkim, skierowaną do szerokiej publiczności, w której została opisana historia Ukrainy – od najstarszych czasów – do Rewolucji Majdanu i do wybuchu w 2014 roku konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Powinni ją przeczytać wszyscy, którzy chcą zrozumieć aktualne wydarzenia rozgrywające się na Ukrainie. Jest to obowiązkowa lektura dla wszystkich Szwedów, którzy chcą dowiedzieć się więcej niż to, co oferują media w swoich bieżących informacjach. Autor korzystał z wielu wielojęzycznych źródeł naukowych i dzieł historycznych.

Peter Johnsson jest historykiem i dziennikarzem. Opowiada z dużym talentem i wykazuje głęboką znajomość wschodniej części Europy Środkowej. Już w swoich wcześniejszych książkach, Zbrodnia Stalina w Katyniu i Polska w Historii, pokazał czytelnikom że jest wspaniałym pośrednikiem kulturalnym pomiędzy Szwecją a naszą częścią Europy. Książka Ukraina w Historii potwierdza to i pokazuje nam po raz kolejny wyjątkowe intelektualne i emocjonalne zaangażowanie Petera Johnssona w sprawy ludzi o których pisze.

Barbara Törnquist-Plewa professor, departament Studiów Europy Wschodniej, Uniwersytet w Lund

Książka porusza tak szerokie spektrum historii, że warto jest zorganizować cały cykl odczytów. Najstarszy temat ma aż 300 tys lat. Archeologowie odkopali na Ukrainie szczątki najstarszych ludzkich przodków na świecie, co potwierdza, że przez tereny Ukrainy przebiegał najstarszy szlak wędrówek ludów. Tam powstał także pierwszy "pług", czyli drewniane radło, co nie dziwi, bo na tych terenach stałe osiedlanie się ludzi było dużo wcześniej niż w wielu innych miejscach na świecie. Precyzyjnie przedstawiony jest również wkład Wikingów w rozwój tego regionu. Z bliższej nam historii szczególnie fascynujące są fragmenty wywiadów autora z osobami, które miały bezpośredni wpływ na likwidację Związku Radzieckiego.

 

Loża Benjamina

Dumka Ukraińska

Prezentację można zorganizować także z występem 3 artystów w programie trwającym 1 godzinę i 20 minut, gdzie żywa muzyka ukraińska, śpiew i autentyczne stroje stwarzają niezapomnianą atmosferę. Zabrzmią w nim najpiękniejsze utwory współczesne i ludowe w języku ukraińskim. Więcej informacji >