Elena Rutkowska

Dumka ukraińska

Ukraina jest krajem wielokulturowym z bogatą tradycją muzyczną i Elena Rutkowska pragnie z przyjaciółmi zaprezentować to polskiej publiczności w projekcie estradowym Dumka Ukraińska.

W tym muzycznym projekcie jest miejsce na folk, jazz-folk, muzykę tradycyjną, ballady i romanse. Powstał w 2002 roku i był prezentowany w różnych formach, które skierowane były często do wymagającej widowni z ukraińskimi emigrantami. W ostatnim czasie wzrasta w Polsce zainteresowanie tym projektem z powodu wojny na Ukrainie, ale istotny udział ma w tym także pozytywny odbiór występów Eleny Rutkowskiej m.in. na deskach Teatru Buffo, Sali Kongresowej, Opery i Filharmonii Podlaskiej, czy scenie w studio nagraniowym Polskiego Radia.

W wersji podstawowej jest to występ 3 artystów w programie trwającym 1 godzinę i 20 minut, gdzie żywa muzyka ukraińska, śpiew i autentyczne stroje stwarzają niezapomnianą atmosferę. Zabrzmią w nim najpiękniejsze utwory współczesne i ludowe w języku ukraińskim.

Wokalistka jest absolwentką Akademii Teatralnej w Kijowie. Akompaniuje jej na gitarze, harmonijce ustnej oraz tamburynie lwowski bard Jurij Tokar. Nadzór muzyczny nad projektem sprawuje akompaniujący im rewelacyjny pianista Walentyn Dubrowskij, który jest aranżerem i multiinstrumentalistą (fortepian, akordeon, melodyjka, gitara, bas). Ten absolwent Narodowej Akademii Muzycznej Ukrainy ma w swoim bogatym dorobku artystycznym np. ścisłą współpracę z zespołem "Dzikie Pola", który odnosił sukcesy w Europie, Azji i Ameryce oraz wspierał muzycznie produkcję filmu "Ogniem i Mieczem", gdzie Elena Rutkowska nominowana była do roli Horpyny. Projekt ma tym samym silne nawiązanie do tego stworzonego w 1999 roku przez absolwentów konserwatoriów w Moskwie i Kijowie.

Koncert może wzbogacić profesjonalna tancerka, wnosząca energię i niepowtarzalny koloryt folkloru ukraińskiego. Artyści mają w swoim repertuarze również nowoczesne utwory w estradowych aranżacjach oraz kompozycje autorskie. Pozwala to na optymalne dopasowanie występu do zebranej widowni.

 

Loża Benjamina

Solidarni z Ukrainą

Obywatele Ukrainy nie są już w Polsce "Ruskimi", co przed laty było dość powszechnym stereotypem, który świetnie zaadaptowano na potrzeby jednego z odcinków serialu komediowego "Lokatorzy", gdzie Elena Rutkowska zagrała gościnnie główną rolę Kaliny, czyli żonę rosyjskiego mafioso, która nie potrafi sama zrobić pierożków pielemieni.

W ramach oferty „Loża Benjamina" organizator imprezy może na wcześniej uzgodnionych zasadach poprzedzić program artystyczny prezentacją na temat Ukrainy.

Sugerujemy formułę wypracowaną w Sopocie z redakcją "The Coastal Times", która zebraną publiczność pozwala zaprosić na degustację z elementem interaktywnym, jak i efektywnie zaprezentować sponsorów koncertu.

Kontakt: Benjamin Z. Bienicewicz  office (at) elena.art.pl
Degustacja może nawiązywać do komediowej roli Eleny Rutkowskiej w serialu "Lokatorzy", gdzie wiodącym tematem były pierożki piele mieni.

Jest to potrawa syberyjska, którą powracający zesłańcy rozpropagowali na terenie całego imperium carskiego.

Można ją przyrządzać w wyjątkowo spartańskich warunkach.

Wspomniany w informacji zespół "Dzikie Pola" wydał w 2001 roku z udziałem Walentyna Dubrowskiego płytę "Dwa kolory"

Płyta dostępna jest w sklepie internetowym Merlin.pl, gdzie można posłuchać fragentów nagrań.

Swoje oryginalne brzmienie zespół znalazł poprzez wykorzystanie niektórych współczesnych trendów muzycznych, posługiwanie się łączeniem stylów oraz wykorzystanie różnorodności folkloru narodów Galicji.

Członkowie zagrali również rosyjskich muzyków w filmie Kazimierza Kutza "Sława i chwała" oraz "Córy szczęścia" Marty Meszaros. Brali też udział w filmie A. Holland "Julia wraca do domu" oraz w sztuce reż. Waldemara Krzystaka "Ballada o Zakaczawiu", przedstawionej w Teatrze TVP.

Polecamy odczyt na bazie wydanej w Szwecji książki Petera Johanssona, rewelacyjnie dokumentującą wielokulturowość Ukrainy, co jest integralną częścią kultury i historii tego kraju. Treść książki prezentowana była szerszej publiczności z programem artystycznym, we współpracy z polskim i ukraińskim instytutem kultury oraz wiodącym organizatorem odczytów w Szwecji.

Ukraina w Historii
Ukraina zdobyła niepodległość w 1991 roku. A więc historia współczesnej Ukrainy nie jest długa. Lecz historia ludu ukraińskiego sięga ponad tysiąc lat wstecz. Przez wiele wieków Ukraina żyła w cieniu Rosji. Dlatego jej historia jest mało znana większości mieszkańców Europy, również Szwedom. Książka daje szwedzkiemu czytelnikowi możliwość wypełnienia luki w wiedzy o Ukrainie. Jest pierwszą publikacją historyczną w języku szwedzkim, skierowaną do szerokiej publiczności, w której została opisana historia Ukrainy – od najstarszych czasów – do Rewolucji Majdanu i do wybuchu w 2014 roku konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Powinni ją przeczytać wszyscy, którzy chcą zrozumieć aktualne wydarzenia rozgrywające się na Ukrainie. Jest to obowiązkowa lektura dla wszystkich Szwedów, którzy chcą dowiedzieć się więcej niż to, co oferują media w swoich bieżących informacjach. Autor korzystał z wielu wielojęzycznych źródeł naukowych i dzieł historycznych.

Peter Johnsson jest historykiem i dziennikarzem. Opowiada z dużym talentem i wykazuje głęboką znajomość wschodniej części Europy Środkowej. Już w swoich wcześniejszych książkach, Zbrodnia Stalina w Katyniu i Polska w Historii, pokazał czytelnikom że jest wspaniałym pośrednikiem kulturalnym pomiędzy Szwecją a naszą częścią Europy. Książka Ukraina w Historii potwierdza to i pokazuje nam po raz kolejny wyjątkowe intelektualne i emocjonalne zaangażowanie Petera Johnssona w sprawy ludzi o których pisze.

Barbara Törnquist-Plewa professor, departament Studiów Europy Wschodniej, Uniwersytet w Lund

Książka porusza tak szerokie spektrum historii, że warto jest zorganizować cały cykl odczytów. Najstarszy temat ma aż 300 tys lat. Archeologowie odkopali na Ukrainie szczątki najstarszych ludzkich przodków na świecie, co potwierdza, że przez tereny Ukrainy przebiegał najstarszy szlak wędrówek ludów. Tam powstał także pierwszy "pług", czyli drewniane radło, co nie dziwi, bo na tych terenach stałe osiedlanie się ludzi było dużo wcześniej niż w wielu innych miejscach na świecie. Precyzyjnie przedstawiony jest również wkład Wikingów w rozwój tego regionu. Z bliższej nam historii szczególnie fascynujące są fragmenty wywiadów autora z osobami, które miały bezpośredni wpływ na likwidację Związku Radzieckiego.

Odczyt można rozszerzyć aktualnościami z wydanej w Szwecji książce, którą napisał Kalle Knivilä i jest dostępna również w esperanto.

Krym jest nasz

Autor w końcu września 2014 roku objechał Krym i robił wywiady ze zwolennikami i przeciwnikami aneksji. Wszyscy zgodnie życzyli sobie ładu i funkcjonującego społeczeństwa, a nie chaosu i korupcji. Popierali jednak różne rozwiązania.

W latach 1991-1992 był moskiewskim korespondentem lewicowej gazety fińskiej. Od 1997 roku pracuje w największym dzienniku na południu Szwecji.

Prowadzi blog w esperanto i j. fińskim, szwedzkim i rosyjskim. Zdaniem sztokholmskiej gazety Svenska Dagbladet – najlepszy blog w Szwecji o tematyce rosyjskiej.

 

Loża Benjamina

Ach, Odessa mama

Prezentację można zorganizować także z koncertem szlagierów rosyjskich i ukraińskich, rodem z pięknego miasta Odessa nad Morzem Czarnym.

Piosenki prezentowane są z oryginalnym tekstem, gdzie wplatane są zwrotki w języku polskim. Znana w Polsce Murka oddaje jeden z elementów klimatu tego spektaklu muzycznego, w którym artyści wprowadzają w atmosferę portu, nadmorskich plaż, ciasnych uliczek, gdzie rządzą poeci, muzycy, marynarze, chuligani i południowe ślicznotki. Więcej informacji >